INVICTUS GAMES THE HAGUE 2020   9-16 травня 2020 року   Гаага, Нідерланди
Добровольці в збірній України на Іграх Нескорених — Заява організаційного комітету

Добровольці в збірній України на Іграх Нескорених — Заява організаційного комітету

Друзі, останнім часом в мережі розпочалась дискусія щодо залучення до Ігор Нескорених учасників добровольчих формувань та включення до складу збірної добровольців, що не мають посвідчення УБД. Звучать думки, що участь добровольців без посвідчення УБД порушує умови відбору, затверджені міжнародним організаційним комітетом, а також про те, що такі учасники збірної мають бути виключені з її складу. Пояснюємо, чому ці заяви є безпідставними.

Українська збірна має важливу відмінність від команд інших країн, що беруть участь в Іграх Нескорених: до неї можуть входити представники не лише збройних сил, а й інших складових сил безпеки і оборони, в тому числі бійці добровольчих формувань. Це правило ще в 2016 році ми погодили з Фундацією Ігор Нескорених.

Аргументація очевидна — разом з військовослужбовцями Збройних сил України в боях на Сході країни брали і продовжують брати  участь бійці Нацгвардії, підрозділів СБУ, Державної прикордонної служби тощо, а добровольчі формування взагалі були форпостом української оборони на початку російської агресії.

Головний критерій відбору до команди залишився незмінним — це наявність поранення, травми або захворювання, які стали наслідком виконання службових обов’язків в зоні бойових дій. Під час відбору до збірної України кандидати мали надати документи, які б засвідчували  їхню відповідність цьому критерію, в тому числі посвідчення УБД або інваліда війни, а також інші супутні документи.

Бійцям добровольчих формувань без посвідчення УБД ми пропонували надати інші документи та свідчення очевидців, які б підтвердили, що вони дійсно брали участь в бойових діях, а їхнє поранення, травма чи захворювання стали наслідком виконання завдань в зоні АТО. Ці документи та свідчення перевірялись організаційним комітетом, і у разі виникнення сумнівів кандидати виключалися зі списків претендентів.

Правильність такого підходу засвідчує той факт, що серед учасників національних змагань було не менше 15%  добровольців. Добровольці без посвідчення УБД також увійшли до складу минулорічної та цьогорічної команд.

Однак, зараз ми маємо ситуацію, коли двома учасниками Національних Ігор Нескорених 2018 року, що не були відібрані до збірної, ставиться під сумнів можливість участі у збірній добровольців. Зокрема, організаційний комітет отримав ультиматум виключити Олександра Бєлобокова з команди на підставі того, що він не має посвідчення УБД або інших документів, які б давали йому право брати участь в змаганнях. Основою для публічних заяв є сумніви у достовірності документів від УДА та згадка про те, що Олександр мав сторінку у соціальній мережі ВКонтакті.

З приводу цього організаційний комітет має заявити наступне:

Олександ Бєлобоков як доброволець брав участь у визвольній боротьбі за Маріуполь в 2014 році та отримав поранення обох рук, виконуючі бойові завдання в секторі «М» зони АТО. Це підтверджують надані організаційному комітету документи Української добровольчої армії (УДА) за підписом начальника 8-го окремого батальйону УДА та начальника штабу УДА, свідчення військовослужбовців 72 ОМБр, добровольців, бойових побратимів Олександра, волонтерів Самооборони Маріуполя, а також інших учасників бойових дій.

Щодо сторінки у ВКонтакті — у 2014 році, як пояснив Олександр та інші учасники АТО, ведення сторінок ВКонтакті було звичною практикою і вимушеним заходом безпеки для бійців, які перетинали блокпости ДНР та ЛНР.

Водночас, організаційний комітет звернувся до ветеранів, що мають питання до відповідності Олександра, з пропозицією надати свідчення або документи, які б говорили про інше. На даний момент від авторів ультиматуму ми не отримали жодної інформації, документів, чи свідчень, які б ставили під сумнів участь Олександра Бєлобокова в АТО.

Додатково, ситуація, що виникла щодо участі Олександра у збірній, була обговорена з іншими членами команди.  Розглянувши всі надані документи та свідчення, вони одностайно підтримали право Олександра Бєлобокова на місце в збірній і висловили йому довіру. Для нас підтримка ветеранів збірної є важливим фактором. Їхнє рішення відповідає і нашій позицій.

Як організаційний комітет Ігор Нескорених, ми не є структурою, яка надає довідки про участь у бойових діях — це завдання відповідних військових та добровольчих формувань. Ми отримуємо ці документи та перевіряємо доступними нам способами задля збереження об’єктивності та справедливості. Ми також зберігаємо персональні дані учасників конфіденційними і не маємо право на їх поширення — це особисті дані, в яких міститься багато специфічних даних про службу та здоров’я учасників, тому поширення такої інформації може їм зашкодити. Це також напряму заборонено законом.

Ми хочемо подякувати тим, хто підтримує наше рішення долучити добровольців до руху Нескорених. Ми не можемо виправити неоднозначну ситуацію, яка зараз існує з визнанням офіційного статусу добровольців, але не можемо не визнавати внесок, який учасники добровольчих формувань зробили в безпеку нашої країни. Вони були серед перших, хто зі зброєю став на оборону України. Як і інші воїни, що втратили здоров’я, захищаючи громадян своєї Батьківщини, вони заслуговують на те, щоб представляти Україну на Іграх Нескорених.

З повагою,

Організаційний комітет Ігор Нескорених в Україні